© Rootsville.eu

Gustavo Cortiñas (US)
tiltle: The Drum Also Sings
music: Jazz
release date: june 05, 2026
promotion: Lydia Liebman Promotions
info artist: Gustavo Cortiñas


© Rootsville 2026


Ontstaan ​​tijdens een periode van persoonlijke en collectieve moeilijkheden, gebruikt The Drum Also Sings de drum als zowel een expressief als een introspectief instrument, een manier om tegelijkertijd met verdriet en vreugde om te gaan. Cortiñas put kracht uit gemeenschap, spiritualiteit en voorouders als bronnen van veerkracht en benadrukt dat deze boodschap van heling uit vele stemmen moet komen, niet uit één. Het resultaat is een album gebouwd op pluraliteit: drie drummers die een breed scala aan frasen, grooves en texturen creëren, en vier vrouwen uit heel Amerika die bijdragen met zang, gesproken woord, improvisatie en gebed. "Dit project is ontstaan ​​uit het cultiveren van een innerlijke dialoog in momenten die soms hopeloos kunnen aanvoelen, waarbij de drum zowel een instrument van expressie als een instrument voor introspectie is", zegt Cortiñas. "Deze muziek is gemaakt om te helen."

Cortiñas brengt een eerbetoon aan Max Roach en de traditie van melodisch drummen die hij samen met Papa Jo Jones, Roy Haynes en anderen propageerde. Hij draagt ​​het album ook op aan zijn mentor Johnny Vidacovich, een muzikant die hij beschrijft als een van de meest melodische drummers die ooit klank uit de drums wist te halen.

Cortiñas heeft zijn werk consequent gebruikt als platform voor ideeën die verder reiken dan muziek. Desafio Candente (2021) was een omvangrijk onderzoek naar erfgoed, folklore en kolonialisme, met meer dan 30 medewerkers uit 11 landen. Kind Regards (2022) verkende de immigrantenervaring aan beide zijden van de grens tussen de VS en Mexico. The Crisis Knows No Borders (2025) behandelde klimaatverandering en wereldwijde onderlinge afhankelijkheid, en verdiende een plek op Downbeats lijst met beste albums van het jaar en erkenning van de Chicago Tribune, die Cortiñas uitriep tot Chicagoan of the Year voor 2025. The Drum Also Sings markeert een meer introspectieve blik, maar blijft evenzeer verbonden met de wereld.

Het album opent met “Etinel skotol t’ixt’unel / La Espontaneidad de los Latidos / The Spontaneity of Heartbeats”, met Angelina Suyul ​​uit Chiapas, Mexico, wiens gesproken woord in het Tsotsil de oorsprong van de trommel terugvoert naar de eerste hartslag, een ritme dat aan alle andere voorafging. “Mother Tongue / Lengua Madre” put inspiratie uit de blues-traditie, die eeuwenoude manier om verdriet met verzet te beantwoorden. Verweven door de tracklist zijn drie collectieve improvisaties, de suite "Dialogue with the Ancestors", die elk voortkomen uit een frase van een meester: Max Roach, Papa Jo Jones en Roachs eerbetoon aan Big Sid Catlett.

"Tu Resiliencia es Resistencia / Your Resilience is Resistance" bevat een meditatie van de Chileense zangeres La Paula Herrera over collectieve strijd en de herinnering die in verzet besloten ligt. "Duraznito / Little Peach" is een wiegelied dat Cortiñas schreef voor zijn pasgeboren dochter, Violeta León. "Añay Pachamama", gezongen door Maryta de Humahuaca uit Jujuy, Argentinië, is een Quechua-gebed van dankbaarheid aan de aarde, de bergen, de rivieren en de wind. "Fellowship / Comunidad" put inspiratie uit oude percussietradities om de vitaliteit van collectieve viering op te roepen. Het album sluit af met een elf minuten durende bewerking van Psalm 23, met Angel Bat Dawid op zang en klarinet, een passage door schaduw naar stilte.

In de tien nummers beweegt The Drum Also Sings zich tussen verdriet en dankbaarheid, persoonlijke tederheid en collectief verzet, oeroude voorouders en een urgent heden. Het is een album dat vertrouwt op de trommel om een ​​taal te dragen die hij niet altijd rechtstreeks kan uitspreken, en dat in ritme een vorm van zorg vindt die zich uitstrekt naar de gemeenschap, naar de aarde en naar hen die na ons komen.